ANSTO Board

James McDowell
Chair
LL.B (Hons)
Independent Businessman
35 years experience in Aerospace and Defence, most recently CEO of BAE Systems Saudi Arabia

Appointed 12 December 2013
Term concludes 11 December 2018
 Board 2014_James McDowell
  
Ms Erica Smyth
Deputy Chair
Chair, Risk & Audit Committee
MSc, FAICD, FTSE
Scientist and businesswoman

Appointed 12 December 2008
Reappointed 14 March 2013
Term concludes 13 March 2018
 
Board 2014_Ms Erica Smyth
  
Dr Adi Paterson
BSc, PhD
Chief Executive Officer.
Appointed 1 March 2009
Reappointed effective 1 March 2017
Term concludes 28 February 2022
Board 2014_Dr Adi Paterson
  

Emeritus Professor Stephen Buckman, AM
PhD, FAPS, FAIP, FinstP
Academic and researcher at ANU

 

Appointed 23 July 2015
Term concludes 22 July 2020

Stephen Buckman_Board_Member
  

Ms Penelope J Dobson
Dip Pharm, MPS, MBA, GAICD
Global pharmaceutical executive & businesswoman

 

Appointed 24 April 2014
Term concludes 23 April 2019
 

 Board 2014_Ms Penny Dobson
  

Professor Brigid Heywood
BSc (Hons), PhD
Deputy Vice-Chancellor (Research) University of Tasmania

 


Appointed 28 June 2016
Term concludes 27 June 2021
 

 Prof Brigid Heywood 150 x 188
  

Ms Carol Holley
BA, FCA, FAICD
Non-executive Director and Chair of Audit Committee of Australian Pharmaceutical Industries Limited
Chair of the Audit and Risk Committees of NSW Department of Finance, Services and Innovations, NSW Property and Housing Group, Service NSW, NSW Land and Housing Corporation, NSW Department of Parliamentary Services and National Health Funding Body

 

Appointed 25 February 2016
Term concludes 24 February 2021
 

Ms Carol Holley Board website headshot
  

Professor Andrew Scott AM
MBBS (Hons), MD, FRACP, DDU, FAICD
Scientific Director, Department of Molecular Imaging and Therapy, Austin Health
Laboratory Head, Olivia Newton-John Cancer Research Institute
Member, Ludwig Institute for Cancer Research
Professor, Faculty of Medicine, University of Melbourne
Professor, School of Cancer Medicine, La Trobe University
Professor, Department of Biochemistry and Molecular Biology, Monash University
Board Director, Cancer Trials Australia
President, World Federation of Nuclear Medicine and Biology

 

Appointed 26 September 2007
Reappointed 29 September 2011
´╗┐Reappointed 25 February 2016, effective ´╗┐29 September 2016
Term concludes 28 September 2021

Board 2014_Prof Andrew Scott
  

Professor Margaret Sheil
BSc (Hons),PhD, FRACI, FTSE, FANZSMS
Provost at the University of Melbourne
Previously Chief Executive Officer of the Australian Research Council (ARC)

 

Appointed 28 June 2016
Term concludes 27 June 2021
 

 Prof Margaret Sheil updated 200 x 188